Son Dakika
22 Temmuz 2017 Cumartesi

4.5G cari açığı patlatabilir

4.5G teknolojisinin devreye girmesiyle birlikte istekler artmaya başladı

07 Nisan 2016 Perşembe, 16:06

Hayatımıza yenilik olarak sokulan, hızlı internet kavramını bize tattıran 4.5G teknolojisini herkes merak ediyor.

Telefonu ve SIM kartı uyumlu olanlar 4.5G’yi kullandı. Çoğunlu kotalarının çabuk tükenmesi nedeniyle tekrardan telefon ayarlarından 3G’ye geri dönüş yaptı.

Açıkcası 4.5G kullanacak kişiler genelde video izleyen kişiler. Mail okuma, Facebook’ta dolaşma, Instagram’da fotoğraflara bakma amaçlı kullanımlar için 3G yeterli.

4.5G İLE YENİ TELEFON SATIŞLARI PATLAYACAK

4.5G teknolojisini Türkiye’de bazı telefonlar desteklemiyor. 3-4 yıl önceki teknoloji ürünü akıllı telefonlar 4.5G’yi desteklemediği için sahipleri bu telefonlardan vazgeçip yeni nesil teknolojiye sahip telefonları almak istiyor.

Hükümet geçtiğimiz yıllarda cep telefonu satışlarının patlaması ile birlikte bunun önüne geçebilmek için bir dizi önlem paketi getirmişti. Cep telefonların kredi kartına taksit yapılmıyor. Alacaksanız ya kontrat yaparak telefonun yaklaşık 1.5 katı fazla para ödeyip 24 ay operatöre bağlı kalacaksınız ya peşin para-kredi kartına tek çekim ile alacaksınız ya da bazı büyük teknoloji marketlerin sunduğu kasada kredi ile telefonu alacaksınız.

Yeni teknolojinin getirdiği istek ile birlikte telefon satışları yükselecek. Teknoloji açı millet olduğumuzdan ötürü bu sene cari açığımız da genişleyecek. Cari açığı, ithalat ve ihracat arasındaki fark olarak kolay şekliyle açıklayabiliriz. Türkiye ithal ettiği ürünlerin kilosunu 1.5 dolardan satarken, ABD ve Çin 1000 dolar civarında ihracatının kilosunu gerçekleştiriyor. Yani biz 1 kamyon domates satıp ancak bir iPhone alabiliyoruz. Bu da demek oluyor ki daha fazla mal ihraç edip daha az kazanıp, daha az mal alıp daha fazla para cebimizden çıkacak.

SADECE TELEFON SATIŞI DEĞİL, OPERATÖR GİDERLERİ VE REKLAMLAR

Telefon satışları tek kalemde cari açığı patlatmayacak. 4.5G gelmeden futbolcu Ronaldo’ya 2.5 milyon euro reklam bedeli ödendi. Yani ülkede duran 2.5 milyar euro Ronaldo’nun ülkesine bol keseden yollandı.

Baz istasyonları da haliyle değişti. Teknoloji üretemeyen ülkemiz 4.5G teknolojisinden yararlanmak için yurtdışından teknoloji satın aldı. Bu da cari açık kaleminde bir yara olarak bulunuyor.

Editör: Emre Nazım Fıstık

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz