Son Dakika
24 Temmuz 2017 Pazartesi

Bankalardan dosya masrafı nasıl alınır?

Dosya masrafı adı altında kesilen ücretleri 5 adımda kolayca geri alabilirsiniz…

26 Mart 2016 Cumartesi, 16:07

Türkiye’de bankacılık sektörü müşterilerinden nasıl para kazanacağını biliyor. Kredi çekerken, kredi kartı kullanırken sürekli müşteri sömürüsü öne çıkıyor.
Özellikle konut ve taşıt kredilerinde gereksiz yere dosya masrafı adı altında bankalar adeta haraç kesiyor. Tüketici kredilerinden dosya masrafı bile alınmaması gerekiyor ancak bankalar usulsüzlük yaparak bu işlemleri gerçekleştiriyor.

DOSYA MASRAFI NASIL GERİ ALINACAK?

Şimdi gelelim adaletsizliği adalet ile çözmeye. Öncelikle 10 yıl geriye kadar kredilerde dosya masrafı, kredi kartında ise üyelik aidatları geri alınabiliyor.

Madde madde sıralayalım
1- İlgili bankaya giderek dosya masrafı ya da kredi kartı üyelik aidatının ödendiğine dair makbuz alıyorsunuz. Mühür ve imza atılmasına dikkat edin.

2- Bu belgeyi her ilçenin kaymakamlığında yer alan Tüketici Hakem Heyeti’ne götürün. Burada size matbu bir form verecekler ve bu formu dolduracaksınız. Formda kimlik bilgileri, adres gibi bilgileri yazacaksınız ve bankanın sizden kaç lira haraç kestiğini belirteceksiniz.

3- 2’nci maddedeki belgeyi Tüketici Hakem Heyeti’ne teslim edeceksiniz ve işleminiz sona erecek.

4- Tüketici Hakem Heyeti’nin karar vermesi 1 yılı geçiyor. 1 yıl sonra adresinize Tüketici Hakem Heyeti haklı olduğunuza dair form gönderiyor. Üzerinde yazılı olan vergi dairesine yaklaşık 25 TL gibi rakamı yatırmanız ve yatırdığınıza dair makbuzu başvuru yaptığınız Tüketici Hakem Heyeti’ne bırakmanız gerektiği belirtiliyor.

5- En son olarak ise Tüketici Hakem Heyeti’nin evinize gönderdiği kağıdı ilgili bankanın şubesine teslim ediyorsunuz ve en geç 15 gün içinde paranın hesabınıza yatmasını bekliyorsunuz.

Unutmayın! Bankalar yasal olmayan parayı haraç gibi alıyor. En doğal hakkınızı kullanın ve dosya masrafı adı altında sizden kesilen haracı bankalardan tahsil edin. İnanın bu işlemlerin hepsi 2 saat sürmüyor.

Editör: Selin Paratutmaz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz