Son Dakika
21 Temmuz 2017 Cuma

IP adresinizi herkes görebilir mi?

IP adresinizi herkes görebilir mi?

20 Mart 2014 Perşembe, 09:43

Globalleşen dünyada internetin girmediği alan kalmadı. İnternet üzerinden hemen hemen her işlem yapılabiliyor. İnternete girmenin de bazı kuralları var. Tabi ki kurallar çiğnenmek için yapılmıştır.
IP diye tabir ettiğimiz olayın açılımı Internet Protocol’dür. IP adresinizi herkes göremez ancak girdiğiniz web siteleri sizi takip edebilirler. IP adresiniz modemi kapatıp açtıkça sürekli değişir. Sadece statik IP’ler aynı kalır. Bunu da genelde şirketler kullanır. IP adresinizin görünmesi yasal olmayan bir şey yapmadığınız sürece sizi ilgilendiren bir şey değildir.

IP adresinizi gizlemek için ise bazı ufak işlemler yapmanız gerekiyor. VPN programı vasıtasıyla siz İstanbul’da olsanız bile ABD’den bağlanıyor gibi IP adresiniz görünebilir. VPN programını açtığınızda öncelikle hangi ülke üzerinden internete girmek istediğinizi soruyor. İstediğiniz ülkeyi seçtikten sonra size o ülkede bir IP temin ediliyor. Temin edilen IP adresi üzerinden internette sörf yapabiliyorsunuz. Eğer hakkınızda bir araştırma yapılırsa da IP adresiniz yine yurtdışı çıkışlı görünecektir. Ancak bu yöntemler tamamen güvenilir değildir. Kullanırken yine de dikkat etmenizi öneririz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz