Son Dakika
21 Temmuz 2017 Cuma

Türkiye’de elektrikli otomobil tutmadı

Elektrikli otomobil furyası Türkiye’de sona erdi

28 Mart 2016 Pazartesi, 19:33

Dünyadaki hemen hemen bütün otomobiller fosil yakıt kullanıyor. Petrol fiyatlarının ucuzlaması Türkiye dışında olan tüm ülkelerde fosil yakıtları cazip kılıyor.

Türkiye’de de bir dönem elektrikli otomobil furyası koparılmaya çalışıldı ancak en başından beri ölü doğan bebek misali bazı insanlara üretilen sınırlı sayıdaki elektrikli otomobiller satıldı. Alanlar büyük hevesle kullanmaya başladı ancak daha sonrasında ise batarya kirası (aylık 300 TL’ye varıyor) akaryakıta harcanan parayı geçince elektrikli otomobiller cazibesini yitirdi.
Açıkcası hükümet de elektrikli otomobili güçlü şekilde desteklemedi. Bazı vergilerde indirim yaparak sadece fiyatında düşüş sağladı. Devlet zaten Maliye veznesi gibi çalışan akaryakıt istasyonlarının sekteye uğramasını istemez!

Tüm bunların yanısıra Türkiye’de bu araçlar mecburen servise bağımlı. Servisteki ustalar da elektrikli motordan pek bir şey anlamıyor.

Sonuca geldiğimizde ise elektrikli otomobil rüyası Türkiye için daha çok erken. Zaten Renault elektrikli Fluence satışlarını geçtiğimiz yıl durdurdu. Bu araçları alanlar ise bin pişman ve satamıyorlar, ellerinde kaldı. Tesla alıp kasko yaptırıp kaza yapanlar ise arabalarını Türkiye’de tamir ettirmeyi bırakın sigorta şirketinden para da alamıyorlar.

Unutmayın! Elektrikli otomobillerde emisyon kesinlikle 0 değildir. Elektrik üretilirken yine fosil yakıt ya da madenler kullanılıyor. Bunların da doğaya zararı var.

Editör: Selin Paratutmaz

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz